از طریق فیلد ورودی زیر محصولات را جستجو نمایید

تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی سلسترون

تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی سلسترون

در این مقاله قصد داریم به بررسی تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی سلسترون (StarSense) بپردازیم.

آشنایی با تلسکوپ‌های دابسونی سلسترون

تلسکوپ‌های دابسونی همیشه بیشترین ارزش را نسبت به قیمتشان داشته‌اند. این، قاعده‌ای کلی در نجوم آماتوری بوده است. اما بسیار از تازه‌کاران از تلسکوپ‌های دابسونی دستی (manual) صرف نظر می‌کنند؛ چون تلسکوپ‌های اتوماتیک (با قابلیت GoTo) را ترجیح می‌دهند. در ضمن تلسکوپ‌های دابسونی بزرگ و سنگین هستند و برای نگهداری، فضای زیادی را ِاشغال می‌کنند. چرا تا وقتی تلسکوپ‌های کوچکتر و خودکار وجود دارند، سراغ چنین ابزاری برویم؟

سلسترون نرم‌افزار استارسِنس (StarSense) را معرفی کرده است که به‌تازگی روی تلسکوپ‌های جدیدش (با استقرار دابسونی) ارائه می‌شود. هرچند همچنان حرکت تلسکوپ باید به‌صورت دستی انجام شود، اما نرم‌افزار استارسِنس هدایت تلسکوپ و پیدا کردن اجرام را بسیار راحت‌تر از گذشته کرده است.

تلسکوپ 8 اینچی دابسونی سلسترون سری استارسنس

تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی سلسترون یک تلسکوپ نسبتاً بزرگ به‌شمار می‌رود.

تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی سلسترون (استارسنس اکسپلورِر StarSense Explorer) ابزاری نسبتاً بزرگ و کمی سنگین به‌شمار می‌آید؛ کل مجموعه تلسکوپ (شامل لوله تلسکوپ و مقر) ۲۰ کیلوگرم وزن دارد. البته در مقایسه با عضو بزرگتر خانواده استارسنس، یعنی تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینچی، جمعاً حدود ۵ کیلوگرم سبک‌تر است. در ضمن طراحی لوله این تلسکوپ از نوع جمع‌شونده (collapsible) نیست و برای نگهداری نیاز به فضای بیشتری نسبت به تلسکوپ‌های جمع‌شونده دارید. البته هم برای لوله (با فاصله کانونی ۱۲۰۰ میلیمتر) و هم برای مقر به‌طور جداگانه دسته‌هایی مقاوم طراحی شده که حمل و نقل آن را نیز راحت‌تر می‌کند.

روی بدنه لوله تلسکوپ سه قطعه جداگانه وجود دارد: فکوسر، جوینده (finder) و محل قرارگیری موبایل. فکوسر این تلسکوپ از نوع کریفورد (Crayford) 2 اینچی تک سرعته است که البته تبدیلی برای چشمی‌های ۱.۲۵ اینچ در مجموعه تلسکوپ هم وجود دارد (یک چشمی ۲۵ میلیمتری با قطر ۱.۲۵ اینچ نیز همراه تلسکوپ عرضه می‌شود). یک فایندر اصطلاحاً لیزری هم در جعبه تلسکوپ وجود دارد که هرچند با وجود نرم‌افزار استارسنس چندان کارایی ندارد، اما می‌‌تواند در نشانه‌روی کمک کند.

فکوسر کریفورد تلسکوپ دابسونی سلسترون

تلسکوپ دابسونی سری استارسِنس سلسترون، مجهز به فکوسر کریفورد تک سرعته است.

با وجود قابلیت نرم‌افزار استارسنس، می‌توان گفت این تلسکوپ چیزی بین یک تلسکوپ کاملاً دستی و یک تلسکوپ GoTo است. شاید بتوان نامش را PushTo گذاشت! نرم‌افزار استارسنس که روی گوشی موبایل اجرا می‌شود، راهنمای خوب و دقیقی برای پیدا کردن اجرام است.

کمی طول می‌کشد تا نرم‌افزار با آسمان بالای سر شما آشنا شود. در نهایت هم با وجود فلش‌های راهنما را یا بزرگتر شدن تصویر با نزدیک شدن به جرم مورد نظر، استفاده از نرم‌افزار بسیار راحت به‌نظر می‌آید. فهرست بلندبالایی از اجرام گوناگون در این نرم‌افزار وجود دارد که برای رصد با تلسکوپ عالی است. اگر یک هندزفری بی‌سیم هم داشته باشید، می‌توانید از توضیحات صوتی (البته به زبان انگلیسی) مربوط به اجرام بزرگتر و مهم‌تر، استفاده ببرید. هنگامی که نشانه به رنگ سبز در می‌آید، می‌توانید از چشمی تلسکوپ منظره مورد نظر را رصد کنید. پراش نور به شکل یک بعلاوه احتمالاً در ستارگان پرنور محسوس است؛ اما به لطف کوتینگ XLT سلسترون این پراش به حداقل رسیده است. کهکشان آندرومدا (M31)، خوشه هرکول (M13) ستاره دوتایی البیرو (Albireo) در دجاجه و ستاره‌های دوتایی اپسیلون شلیاق (در نزدیکی وِگا یا نسر واقع) منظره‌ای بسیار زیبا در این تلسکوپ دارند. از نظر اپتیکی، این تلسکوپ کارایی فوق‌العاده‌ای دارد.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب و خرید تلسکوپ

 

البته نکاتی هم وجود دارد که باید در نظر گرفت. یکی اینکه برای تنظیم نرم‌افزار استارسنس، نیاز به آسمانی صاف و تاریک و آشنایی مقدماتی با بعضی ستارگان پرنور دارید. این موضوع می‌تواند چالشی برای رصد‌گران تازه‌کار به‌شمار بیاید. دیگر اینکه با توجه به سوار شدن گوشی روی تلسکوپ، در نظر داشته باشید که دیگر به عملکردهای معمول گوشی (مثل استفاده از دوربین برای عکس گرفتن از ماه یا سیارات از پشت چشمی) دسترسی ندارید. اگر می‌خواهید از گوشی استفاده کنید، باید برای استفاده مجدد از نرم‌افزار آن را کالیبره کنید.

نرم‌افزار استارسنس سلسترون

با کمک نرم‌افزار استارسنس، پیدا کردن اجرام آسمان بسیار راحت می‌شود.

خلاف طراحی ساده تلسکوپ‌های بازتابی نیوتونی، از جمله دابسونی‌ها، این ابزارها برای افرادی که تجربه رصد ندارند گزینه‌های خیلی خوبی نیستند. هرچند به ندرت اتفاق می‌افتد که نیاز به هم‌خطی تلسکوپ داشته باشید، اما به هر حال یکی از مواردی است که در تلسکوپ‌های بازتابی با آن روبه‌رو هستید.

به‌طور کلی، تلسکوپ ۸ اینچ دابسونی سلسترون کارایی بسیار خوبی دارد. هرچند که استفاده از آن بیشتر مناسب رصدگران متوسط و کمی با تجربه است که می‌توانند با چنین ابزارهایی راحت‌تر کار کنند. در ضمن، این تلسکوپ ابزاری سنگین و حجیم به‌شمار می‌آید و حمل و نقل آن کمی دشوار است. اما اگر فضای کافی برای نگهداری از آن در اختیار دارید، می‌تواند تا سال‌ها همراهی عالی در شب‌های رصدیتان باشد.

نویسنده: Jamie Carter

منبع: وبسایت Space

دیدگاه‌ها (2)

    سلام این تلسکوپ را موجود دارید؟

برای مشاوره با شما تماس خواهیم گرفت

اطلاعات تماس‌تان را در فرم زیر وارد نمایید تا با شما تماس گرفته و سوالات‌تان را بپرسید.