از طریق فیلد ورودی زیر محصولات را جستجو نمایید

فایندر تلسکوپ یا جوینده تلسکوپ چیست؟

فایندر یا جوینده چیست؟

فایندر یا جوینده ابزار مهمی در تلسکوپ‌ها به‌شمار می‌رود. این قطعه کوچک معمولا بر روی بدنه تلسکوپ قرار می‌گیرد.

یک جوینده دارای توان نوری کم با میدان دید وسیع است و به شما در مکان‌یابی اجرام برای مشاهده از پشت چشمی تلسکوپ کمک می‌کند. خطوط متقاطع به متمرکز کردن شی مورد نظر شما کمک می‌کند.

 

انواع فایندر تلسکوپ

به صورت کلی دو نوع فایندر داریم:

  •  فایندر اپتیکال
  • نقطه قرمز / رد دات / Red Dot

 

فایندر اپتیکال

فایندر رد دات

 

 

فایندر اپتیکال

جوینده‌های اپتیکال، از نظر ساختار مثل یک دوربین کوچک هستند. دو عدسی در ساختارشان به‌کار رفته که بزرگنمایی کمی دارند. به همین دلیل، دارای میدان دید بازتری هستند. وقتی از درون جوینده نگاه می‌کنید، دو خط متقاطع عمود بر هم می‌بینید که محل تلاقی این دو خط، مرکز تصویر را نشان می‌دهد. ترکیب میدان دید باز و این دو خط متقاطع، کمک می‌کند که اجرام را راحت‌تر پیدا کنید و در مرکز میدان دیدتان تنظیم کنید.

بیشتر این مدل‌ها یک تصویر وارونه ارائه می‌دهند.

 

فایندر رد دات / Red dot

فایندرهای رد دات متشکل از یک چراغ سوزنی بسیار کوچک قرمز رنگ هستند. این چراغ کوچک معمولاً با باتری ساعتی کار می‌کند. وقتی فایندر را روشن می‌کنید، تصویر این نقطه قرمز کوچک در صفحه‌ای آینه‌مانند می‌افتد و علاوه بر منظره پس‌زمینه، نقطه قرمز کوچکی را در مرکز تصویر می‌توانید مشاهده کنید. تصویر در این مدل به صورت مستقیم است.

 

تنظیم کردن فایندر تلسکوپ

جوینده تلسکوپ از هر نوعی که باشد، دو یا سه پیچ تنظیم دارد که برای نشانه گرفتن اجرام آن‌ها را در حد میلی‌متری جابه‌جا می‌کنند. مهمترین موضوع در استفاده از فایندر، هم‌خط شدنش با محور اصلی تلسکوپ است.

 

هم‌خط کردن فایندر و تلسکوپ

برای اینکه بتوانید فایندر را با محور اصلی تلسکوپ هم‌خط کنید، ابتدا باید هدفی را به عنوان شاخص با تلسکوپ پیدا کنید. اگرچه این کار در شب امکان‌پذیر است اما برای اینکه راحت‌تر و دقیق‌تر تنظیم کنید، بهتر است در نور روز این کار را انجام دهید.

در یک منظره زمینی می‌توانید یک جسم (به عنوان مثال درخت یا دکل آنتن یا …) را به عنوان شاخص انتخاب کنید. بعد از یافتن شاخص مورد نظر، پیچ‌های مقر را محکم کنید. دقت کنید که هرگز تلسکوپ را حرکت ندهید. حالا از پشت فایندر به شاخص مورد نظر نگاه کنید. سعی کنید با پیچ‌های تنظیم، مرکز تصویرِ فایندر را دقیقاً بر شاخص مورد نظر منطبق کنید. اگر با دقت این کار را انجام دهید، با تقریب بسیار خوبی می‌توانید مطمئن باشید که جوینده و تلسکوپ هم‌خط شده‌اند.

تصویر از پشت فایندر اپتیکال

 

در فایندرهای رد دات، باید دقت کنید که زاویه نگاه کردن از پشت فایندر مهم است.شما دقیقاً باید موازی با محور تلسکوپ در پشت فایندر قرار بگیرید.

تصویر از پشت فایندر رد دات

 

درنهایت بعد از هم‌خط شدن جوینده و تلسکوپ، می‌توانید برای نشانه‌روی راحت‌تر و سریعتر اجرام آسمانی از فایندر استفاده کنید.

 

فروشگاه پارس تلسکوپ

 

برای مشاوره با شما تماس خواهیم گرفت

اطلاعات تماس‌تان را در فرم زیر وارد نمایید تا با شما تماس گرفته و سوالات‌تان را بپرسید.